بیشتر
تعداد بازديد از سايت: 8524958
تعداد بازديد زيرپورتال: 9440086
اين زيرپورتال امروز: 306
تعداد بازديد اين صفحه: 569000
در امروز: 895
اين صفحه امروز: 31
اخبار مرتبط
معاون فنی دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی : نسخه جدید فونت نستعلیق با رفع اشکالات گذشته عرضه شد

نسخه جدید فونت نستعلیق با رفع برخی اشکالات گذشته، در وب‌گاه دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی با آدرس www.scict.ir بصورت رایگان قابل دسترسی است.

به گزارش واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، دکتر بهروز مینایی، معاون فنی دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، طرح تولید قلم نستعلیق رایانه‌ای را با هدف گسترش استفاده از خط فارسی در نگارش‌های رایانه‌ای و پاسداشت فرهنگ غنی ایران اسلامی در خط تحریری و نوشتار نستعلیق دانست و اظهار داشت: طرح تولید قلم نستعلیق رایانه‌ای چند سال گذشته در دستور کار این دبیرخانه قرار گرفت و با همکاری یکی از شرکت‌های خصوصی پیاده‌سازی و تولید شد و جهت استفاده عموم در وب‌گاه دبیرخانه قرار گرفت.

 وی ادامه داد: خط نستعلیق با توجه به تنوع ارتفاع قرارگیری حروف از خط مبنا یا خط کرسی نوشتاری، برای پیاده‌سازی و استفاده در ویراشگرهای متن مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند و ترکیب‌های ممکن، تنوع را بی‌شمار می‌نماید.

وی افزود: نسخه گذشته علی‌رغم استقبال فراوان کاربران و دانلود حدود 400 هزار نسخه از وب‌گاه دبیرخانه، دارای اشکالاتی بود که در نسخه جدید برخی از آنها رفع شده است.

دکتر مینایی نسخه جدید را با امکان ایجاد کشیدگی جهت زیبایی با رعایت قواعد خط نستعلیق در نوشتار و همچنین رفع برخی اشکالات عدم انطباق با یونی‌کد دانست و تصریح کرد: نسخه جدید به تایید استاد خوشنویس امیراحمد فلسفی نیز رسیده است .

وی در پایان تصریح کرد: دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی با عرضه رایگان این فونت، گام نخست را در احیاء و بکارگیری فونت نستعلیق در محیط رایانه‌ای برداشته و امید است با کسب نظرات، مراتب ارتقاء، پیشرفت و فراگیر شدن خط فارسی در محیط رایانه فراهم شود.


لینک دانلود فونت ایران نستعلیق- نسخه بتا

  • ارسال به دوستان
اخبار مرتبط
ارائه 39 فونت فارسی استانداردسازی شده توسط شورای عالی اطلاع‌رسانی
طراحی و تولید فونت فارسی برای صفحه نمایش موبایل و تبلت
ارائه فونت‌های جدید فارسی برای صفحات وب همزمان با نمایشگاه الکامپ
اصلاح و استانداردسازی 40 فونت فارسی توسط شورای عالی اطلاع‌رسانی
عرضه رایگان فونت قرآن طه در وب‌گاه دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی
دریافت رایگان فونت نیریزی از وب‌گاه شورای عالی اطلاع‌رسانی
فونت نستعلیق فارسی در مراحل نهایی قرار دارد
معاون فنی دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی: انعقاد قرارداد برای ارتقاء فونت نستعلیق و عرضه فونت قرآنی نیریزی
معاون پشتیبانی شورای عالی اطلاع‌رسانی: نسخه دوم فونت نستعلیق به زودی عرضه میشودکلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ و متعلق به دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی کشور می‌باشد
Powered By Sigma ITID.
میهمان (PortalGuest)